Sf. Mare Prooroc Ilie Tesviteanul

Sf. Prooroc Ilie

Cel ce a fost înger în trup, temeiul proorocilor, al doilea înaintemergător al venirii lui Hristos, Ilie măritul, care a trimis de sus lui Elisei dar, goneşte bolile şi pe cei leproşi curăţeşte.

Pentru aceasta şi celor ce-l cinstesc pe dânsul le izvorăşte tămăduiri.

- Troparul Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul -

“Mare har ai aflat înaintea lui Dumnezeu, prealăudate Proorocule Ilie, căci în viaţa ta pământească ai proorocit şi ai săvârşit mari minuni, iar mai pe urmă, răpit cu trupul la cer şi după suirea cea mai presus de fire, te-ai înfăţişat pe Muntele Taborului unde Domnul S-a schimbat la faţă şi ai vorbit cu El; şi până astăzi nu încetezi a săvârşi minuni şi a izvorî bogăţia milelor şi a tămăduirilor, celor ce cu osârdie te cinstesc, cântând lui Dumnezeu cu credinţă: Aliluia!” (din Acatistul Sfântului Mare Prooroc Ilie)